Skupinová psychoterapie je léčebný terapeutický postup, který využívá skupinovou dynamiku (souhrn skupinového dění, vztahů a kontaktů). Jde o pravidelné setkávání typicky 1x týdně 8 až 12 klientů a terapeuta, kde je cílem individuální pomoc těmto jedincům právě pomocí skupinového dění. Typické cíle jsou dosáhnout vhledu do problematiky jedinců, pomoci jim pochopit a změnit své neužitečné postoje, změnit neužitečné chování, zprostředkovat poznatky o zákonitostech mezilidského fungování pro zefektivnění jednání s druhými lidmi, osobní seberozvoj a nácvik zvládání a řešení mezilidských situací. Je prokázáno, že účast na skupinovém dění velmi pozitivně přispívá k plnění individuálních terapeutických cílů. Role klienta ve skupinové terapii je aktivní, sám se aktivně zapojuje do toho, co se ve skupině aktuálně děje. V terapeutické skupině můžeme očekávat přátelskou akceptující atmosféru, která poskytuje pocit bezpečí a podpory.

Skupinová psychoterapie

A co je vlastně to, co léčí? Účinných faktorů je několik, primární je vůbec účast v terapeutické skupině, přijetí, pocit bezpečí a emoční podpory. Důležitá část je otevřené sebeprojevení, zároveň také pomáhání druhým. V terapeutické skupině také dochází k odreagování potlačených emocí, což velmi pozitivně přispívá k léčbě. Zásadní je také získávání zpětné vazby od druhých, což je důležitým zdrojem informací pro vlastní seberozvoj a odhalení svých slepých míst. V neposlední řadě získáváme nové informace, sociální dovednosti a zažíváme často nové pocity, které nás v našem životě posouvají kupředu.

Průběh samotného skupinového setkání bývá různý, někdy může být skupina zaměřena na nějaké dané téma, někdy se věnuje terapeutickým technikám, nácviku konkrétních dovedností, jindy se může věnovat nějakému konkrétnímu členovi, jindy třeba zase aktuálním zážitkům více jejích členů.

Objednat se Ceník