V rámci psychoterapie se psycholog zaměřuje v individuálním setkání na potíže klienta s cílem zvýšit jeho spokojenost. Využívá vědecky ověřených metod s klinicky prokázanými účinky.
Pak je psychoterapie ta správná cesta právě pro Vás.
Co můžeme vždy ovlivnit, jsme my sami.
Psychoterapie je prokazatelně účinný postup na cestě ke změně. Psychoterapeut je odborný průvodce na této cestě. Psychoterapeut jako odborník Vás v rámci konzultací úspěšně provede cestou k Vašemu cíli.
Psychoterapie probíhá v atmosféře porozumění, vcítění a bezpečí. Po celou dobu konzultace Vám bude psycholog pečlivě naslouchat a poskytovat Vám oporu. Bude se zaměřovat na Vás a Vaše individuální potřeby.
Efektivita psychoterapie záleží zejména na dobrém terapeutickém vztahu mezi psychologem a klientem a na vhodném užití terapeutických metod (např. různé zápisy, experimenty v sezení i mimo něj, zkoušení a zkoumání různě navozených situací v terapeutickém setkání apod.). Důležitý je také vzájemně dohodnutý rámec terapeutických setkání. Účinným faktorem psychoterapie je také porozumění sobě samému a situaci, dále emočně korektivní zkušenosti (v terapii zažívá klient vztahy a situace jinak/s jiným vyústěním než v dřívějším životě), přímý nácvik dovedností a práce s vlastním tělem. To bývají nejčastější a nejzásadnější faktory, které způsobí, že pomocí psychoterapie se klient cítí lépe, spokojeněji a více sám sebou.
Psychoterapie je vysoce specializovaná zdravotnická odbornost zaměřující se na nefarmakologickou léčbu poruch duševního zdraví na základě adekvátní diagnostiky. Využívá vědecky ověřených metod s klinicky prokázanými účinky.
Přední výzkumníci psychoterapie potvrzují, že psychoterapie je alespoň částečně účinná. Přičemž efektivita závisí na délce terapie. Po 10 setkáních se vyléčí asi třetina klientů, po 20 setkáních asi polovina a po 55 setkáních asi tři čtvrtiny klientů. Dále se ukazuje, že výsledky psychoterapie skutečně přetrvávají a jsou relevantní, tj. k měření docházelo i na základě jiných metod než sebeposouzení.
Psychoterapie s psychologem je pravidelné setkávání se a povídání o tom, co Vás trápí. Frekvence setkávání bývá nejčastěji jednou za týden nebo jednou za dva týdny, záleží na domluvě, jak to terapeutovi i klientovi dává smysl. Celková doba psychoterapie záleží hodně na typu problému, který je k řešení. Obecně to bývá v řádu měsíců nebo let.
Obsahem psychoterapie je probrat, jaký se objevil problém. Naučíte se přesně analyzovat, co se s Vaší psychikou děje v konkrétním okamžiku. Můžete tak přesněji porozumět, co se v danou chvíli s Vámi děje. Důležité je také propojení s tím, proč se Vám takové věci dějí. Většinou to není náhodou a spousta potíží souvisí s naším dětstvím a obecně zážitky, které nás v životě potkaly. Na ty je také dobré zaměřit v terapii pozornost a probrat, co se tehdy dělo, jaký to mělo emoční význam.
Staré zážitky je možné v rámci terapie zpracovat, což vede k tomu, že už nebudou tak emočně žhavé a nebudou tolik zasahovat do současného života. V rámci terapie se můžete také naučit techniky a nástroje, jak pozitivně ovlivnit svoji psychiku – myšlenky, emoce, tělesné projevy chování. Když se všechny výše uvedené složky dají dohromady, ukazuje se, že výsledkem je výrazné zvýšení spokojenosti v životě.
Každý psycholog / psychoterapeut pracuje různým způsobem. Existují různé psychoterapeutické výcviky, ve kterých se terapeuti učí terapeutickým dovednostem, a každý zahrnuje jiný způsob práce. Některé se více zaměřují na aktuální prožívání, některé na zdroje potíží, některé na nácvik chování, některé na racionalitu a některé se snaží integrovat více prvků dohromady podle aktuálních potřeb.
Výzkumné studie ukazují, že všechny přístupy vedou k větší spokojenosti klientů, není tedy možné vybrat si obecně špatně. Jde jen o to, že se jiným způsobem dostanete ke stejným výsledkům. Zároveň určitý způsob práce Vám může být skutečně sympatičtější než jiný. Stejně tak to mají sami psychoterapeuti, kteří mají také svoje osobnosti a každý pracuje způsobem, který je mu nejbližší.
My se ve své práci specializujeme na KBT (kognitivně-behaviorální terapie) a často ji kombinujeme s principy ostatních terapeutických směrů podle aktuální potřeby klienta (zejména principy schematerapie, terapie zaměřené na emoce a gestalt terapie). KBT je tzv. evidence-based terapeutický přístup, což znamená, že existuje opravdu velké množství vědeckých studií na velkém počtu osob, které potvrzují jasnou účinnost tohoto terapeutického přístupu.
podpora ve složité životní situaci
analýza situace – přesnější orientace v situaci a vlastní psychice
analýza možností řešení současného stavu
postup odbornými metodami až k jádru potíží
hledání výhodnějších alternativ myšlení, prožívání a jednání
upevňování dosažených změn, rozšíření možností v životě
zvýšení odolnosti
vyjasnění problematické situace
schopnost sebeanalýzy vlastní psychiky
porozumění specifikům vlastní povahy
porozumění tomu, proč se opakují podobné problémy v životě
porozumění vztahovým mechanismům
rozvoj osobních a sociálních kompetencí
větší svobodu v životě
vyšší životní spokojenost
lepší schopnost adaptability
schopnost účinně relaxovat
pocit pohody
zvýšené sebevědomí
opakované potíže ve vztazích, konflikty
absence kontaktu s tím, co skutečně sami za sebe chtějí
obtíže v komunikaci, potíže s asertivitou, držení vlastních hranic
potíže v práci
nespokojenost v životě
psychosomatické obtíže (např. bolesti zad, hlavy, břicha apod.)
potíže v intimním životě
životní krize, ztráty
specifické psychické potíže (např. deprese, strach, úzkostné potíže apod.)
opakované "chyby"