V našem zařízení využíváme zejména principy kognitivně-behaviorálního terapeutického přístupu (KBT). Kognitivně-behaviorální psychoterapie jako vědecky podložený způsob práce představuje jasný a srozumitelný postup na cestě k vyjasnění potíží, porozumění sobě samému a realizaci možných řešení na cestě k lepšímu životu. Je to ucelený biopsychologický přístup, který zohledňuje individualitu každého člověka a zároveň umožňuje účelně dosáhnout stanovených cílů.
Číst víceDle dat poskytnutých Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v Česku momentálně pracuje 797 psychologů, což činí 14,2 úvazku na 100 tisíc obyvatel (data iRozhlas 2/2024). Pro srovnání: v Německu pracovalo v roce 2015 průměrně skoro 50 psychologů na stejný počet obyvatel. I když v Česku dlouhodobě chybí kliničtí psychologové, nově atestovaných je každoročně stále málo. Mezi lety 2006–2009 atestovalo ročně úspěšně 59–61 klinických psychologů, v letech 2015–2022 to bylo již jen 21–48 psychologů.
Číst víceZkuste si představit, že jste již nějakou dobu v partnerském vztahu, svého partnera milujete, vztah je pro vás na prvním místě a máte jasnou představu, že to tak bude i do budoucna. V té chvíli se k vám dostane zpráva o tom, že vás partner podvádí. Možná už jen při tomto čtení si všímáte nepříjemných pocitů spojených s takovou skutečností. Mnoho z Vás možná podobnou situaci zažilo i na vlastní kůži. Jak s tím naložit? Co dělat?
Číst víceAsi každému z nás čas od času není zrovna dobře – žijeme dlouho v neuspokojivém vztahu, práce nás nebaví, trápí nás finanční situace, atd. Často je problém očividný a jasně se nabízí, co udělat, abychom se cítili dobře.
Číst víceNaše prožívání je jednou ze základních dimenzí naší psychiky. Jak vlastně funguje? Ukažme si to na modelové situaci – v práci přijdeme z oběda a náš šéf nás přivítá větou: „to, cos mi poslal je úplně blbě, jak jsi mi to tak mohl poslat? Předělej to! Hned!“ To je okolnost, která se nám objektivně stala, a naše psychika bude reagovat.
Číst více