Zkuste si představit, že jste již nějakou dobu v partnerském vztahu, svého partnera milujete, vztah je pro vás na prvním místě a máte jasnou představu, že to tak bude i do budoucna. V té chvíli se k vám dostane zpráva o tom, že vás partner podvádí. Možná už jen při tomto čtení si všímáte nepříjemných pocitů spojených s takovou skutečností. Mnoho z Vás možná podobnou situaci zažilo i na vlastní kůži. Jak s tím naložit? Co dělat?
První na řadě je otázka, zda má smysl snažit se o udržení partnerského vztahu, nebo odejít. Z výzkumných studií partnerských vztahů vyplývá, že spolehlivým ukazatelem je tzv. Náš příběh. Jedná se o způsob, jakým celkově vy anebo váš partner interpretujete společnou partnerskou minulost, jak o svém vztahu přemýšlíte, jak o něm povídáte ostatním. Stačí otázky typu: Jak jste se poznali? Jaký byl váš první dojem z vašeho partnera? Jaké bylo vaše randění? atd. Pokud je negativní interpretace společné minulosti velmi intenzivní až pervazivní, vztah už je u konce a nemá smysl jej zachraňovat. Tento fenomén je potvrzen také na biologické rovině. Nedávný výzkum neurobiologů zaměřený na mozkové procesy potvrdil, že náš mozek přepisuje a přeorganizovává vzpomínky na základě toho, co pro nás znamenají právě teď. Takže pokud vám jako první dojem naskočí, že vaše partnerka na prvním rande měla nemožné šaty, ta barva jí vůbec neslušela a ty boty měla vyhodit už před rokem, tak bude pravděpodobně se vztahem konec.
Pokud interpretace naší společné minulosti není příliš negativní, náš partner neukazuje jen pohrdání a nerespekt, pak můžeme uvažovat o tom, že má smysl se „léčbou“ vztahu zabývat. Povinnou položkou na seznamu je také skutečnost, abychom oba měli náš partnerský vztah na prvním místě.
Možná jste už slyšeli poučku, že nejlepší bude prostě udělat tlustou čáru, nevěrou se nezabývat a posunout se dál. Pokud jste nad něčím podobným uvažovali, je na místě rychle tuto myšlenku opustit. Vztah nemůže být vyléčen, dokud nebude vyléčeno trauma z nevěry a toto léčení si žádá svůj proces. Výzkum i praxe ukazují, že lidé po zradě ve vztahu potřebují o tomto tématu mluvit a nadto i porozumět. Potřebují vybudovat vlastně nový vztah a to není možné bez spousty bolesti. Velkou pomocí při rozhovorech o nevěře ve vztahu je párový terapeut, který ví, jak na to.
Kontraproduktivní jsou všechny úvahy typu: oba partneři jsou stejně zodpovědní, ženy musí přijmout fakt, že „muži jsou prostě muži“, bylo to jen o sexu, nic to neznamenalo, monogamie není přirozená, atd. Nic z toho není na místě a trauma z nevěry to nevyléčí.
Co potřebuje podvedený?
Je potřeba zdůraznit, že podvedený partner zažil trauma a jeho stav má charakter posttraumatického stresu. Partner, který zažil zradu ve vztahu, potřebuje ujišťování, že se v budoucnu nic takového nestane, a to dlouhodobě a opakovaně. Partner, který byl nevěrný, musí být velmi trpělivý, tolerovat tuto potřebu a vnímat ji jako symptom posttraumatické stresové reakce.
Důležité je pro podvedeného partnera od nevěrného kontinuálně slyšet vyjádření lítosti. Semínka nové důvěry začnou vznikat až po mnoha důkazech důvěryhodnosti od partnera, který podváděl. Přičemž nezáleží na tom, kolikrát podvádějící řekne, že je to pryč a už se to nestane, důležité je reálné chování a důkazy. Důkazy zahrnují třeba i otevřený kalendář, záznamy z telefonu atd. Může se zdát, že se jedná už o narušení soukromí, ale po nevěře je taková „přes-otevřenost“ důležitá. Vhodné je také omezit aktivity, které byly s nevěrou spojeny.
Nová důvěra rovněž nevznikne, pokud podvádějící bude trvat na tom, že oběť je částečně vinna za jeho nevěru. Samozřejmě, pokud podvádějící partner byl nevěrný za nepříznivých vztahových okolností, může se zdát, že je nefér vzít vinu stoprocentně na sebe. Ale je to potřeba, protože je to jediná cesta k úzdravě. Každý máme svoje chování ve svých rukou, přijetí odpovědnosti je nezbytné. Součástí procesu úzdravy dále je, že podvádějící partner naslouchá oběti a porozumí její bolesti.
Důležitým prvkem úzdravy je kompletní upřímnost. Musí být zodpovězeny otázky typu: Proč zrovna s ním? Je hezčí? Jak to začalo? Kde jste se potkávali? Kdy jste se setkávali? apod. Odpovědi na tyto otázky pravděpodobně vyvolají velkou vlnu bolesti u podvedeného partnera, ale je to jediná cesta k úzdravě. Podstatné je vědomí oběti, že už nejsou další tajemství a neobjeví se další překvapení.
Co by se nemělo odhalovat, jsou detaily sexuálních praktik. Přesná znalost toho, co se dělo v posteli, může zbytečně prohloubit posttraumatický stres.
Další fází léčení vztahu z nevěry je porozumění tomu, co bylo ve vztahu špatně, že k nevěře došlo. Nesmíme obviňovat, zásadní je důraz na porozumění. Jak jsme se cítili? Co nám vlastně chybělo? To jsou důležité otázky k diskuzím.
Dále musí být jasné důvody, proč se podvádějící partner chce vrátit k původnímu vztahu. Důvody musí být oběti srozumitelné a dobře vysvětlené.
V neposlední řadě musí podvádějící partner akceptovat skutečnost, že jakákoliv budoucí nevěra bude znamenat definitivní konec vztahu. Po nevěře není zdravá druhá šance.
V případě, že budou oba partneři po celou dobu léčení vztahu z nevěry kooperovat a snažit se, posledním krokem bude pravděpodobně odpuštění, které předznamená novou šťastnější etapu partnerského vztahu.